Deszcz, wiatr, błoto – jazda na rowerze to nie zawsze idealne warunki pogodowe. Szczególnie jesienią i wiosną. W takich momentach niezawodna odzież to klucz do komfortu i przyjemności z jazdy.
Cumulus FASTIER LADY to kurtka, która obiecuje połączenie lekkości, technicznych rozwiązań i skutecznej ochrony przed deszczem. Przez ostatnie trzy miesiące była moim wiernym towarzyszem na rowerowych trasach, mierząc się głównie z mżawką i lekkimi opadami śniegu, mocniejszy deszcz zdarzył się dokładnie raz (i niech ktoś mi tu powie, że nie mamy zmian klimatu). Zabierałam ją ze sobą na krótkie, intensywnye przejażdżki a także na kilkugodzinne wyprawy w jesienno-zimowej aurze. Czy spełniła moje oczekiwania?
Kurtkę otrzymałam od jej producenta, marki CUMULUS
Na codzień korzystam z ich kurtek puchowych i śpiworów.
Producent nie mial wpływu na wygląd tego artykułu.
Zawarte we wpisie opinie są w pełni subiektywne.
Jeśli się z nimi nie zgadzasz, podziel się opinią w komentarzu.

Materiał
Tkanina zastosowana w tej kurtce to jeden z jej największych atutów.
Pertex® Shield o gramaturze 53 g/m² to materiał ultralekki, a jednocześnie zapewniający bardzo dobrą ochronę przed deszczem i wiatrem. Materiał ten często zwany laminatem ma budowę trójwarstwową, kurtka jest dzięki temu wytrzymała i odporna na przetarcia, co ma kluczowe znaczenie podczas jazdy w trudniejszych warunkach terenowych. Impregnacja DWR wolna od PFC to kolejny plus – oznacza, że producent zadbał o ekologiczne rozwiązania, nie rezygnując przy tym z wysokiej jakości ochrony przed wodą.
Pertex® Shield o gramaturze 53 g/m² jest bardzo lekki a jednocześnie wytrzymałyGdyby porównać membranę Pertex® Shield do Gore-Texu to jest ona nieco lżejsza, mniej sztywna i zajmuje mniej miejsca. Oczywiście piszę tu o klasycznym Gore-Texie, nie Shakedry.
Podobnie z materiałem użytym w popularnej kurtce JMP. Pertex® Shield jest trochę cieńszy i lżejszy a dzięki temu zajmuje mało miejsca i mieści się w kieszonce koszulki rowerowej.
Przy okazji warto wspomnieć, że aby jak najdłużej utrzymać właściwości wodoodporne takiej tkaniny, należy ją prać jak najrzadziej. W zasadzie najlepiej po jeździe, jeśli pojawiły się jakieś ślady błota lub piasku, spłukać ją tylko wodą lub przetrzeć mokra szmatką. Prać tylko gdy konieczne na delikatnym praniu z delikatnymi detergentami. Broń Boże nie stosować środków zmiękczających.
Spisze się idealnie podczas gravelowych eskapad
Kurtka dobrze się kompresuje
Mieści się do kieszonki lub torebki bikepackingowejRozmiar i krój
Kurtka oferowana jest w wersji kobiecej i męskiej.
Przy moim wzroście 162 cm i wadze 56 kg wybrałam rozmiar S.
Wybór był właściwy. Kurtka po założeniu zostawia pod spodem przestrzeń na środkową, trochę konkretniejszą warstwę. Sama kurtka jest cieniutka i nie ma co liczyć, żeby specjalnie grzała. Jesienią i zimą pod spód trzeba założyć jakiegoś longsleeva, najlepiej z merino :)
Ja kurtki używać będę gównie w przypadku jazdy gravelowej, gdybym brała ją na szosową jazdę, nie wiem czy nie wzięłabym bardziej dopasowanego kroju, czyli rozmiaru XS.
W zasadzie to w przyszłym tygodniu wybieram się do Malagi na szosowy obóz.
Zapowiada się trochę deszczu.Będzie to kolejny test dla tej kurtki.
Krój został zaprojektowany z myślą o aktywnych użytkownikach, dlatego kurtka świetnie dopasowuje się do sylwetki i nie krępuje ruchów. Przedłużony tył skutecznie chroni dolną część pleców przed ochlapaniem, a odpowiednio skrojone rękawy zapewniają pełną swobodę podczas jazdy.
Wygodny krój nie krepuje ruchów
Kolor widoczny z daleka
Stworzona do różnych aktywności ale najlepsza na gravela ;)Wodoszczelność i oddychalność
Podczas testów kurtka sprawdziła się w mokrych warunkach, nie przepuszczając wody nawet podczas czterogodzinnej jazdy w ciągłej mżawce. Wodoszczelność na poziomie 20 000 mm słupa wody jest wartością spotykaną w odzieży technicznej przeznaczonej na trudne warunki i rzeczywiście – FASTIER LADY nie zawiodła na tym polu. Po godzinie jazdy w mocniejszym deszczu warstwa zewnętrzna kurtki zrobiła się nieco mokra, ale w środku było sucho a krople wody dalej perliły się i swobodnie spływały po powierzchni materiału.
Dobra kurtka przeciwdeszczowa powinna nie tylko chronić przed wodą, ale także zapewniać odpowiednią oddychalność, by uniknąć efektu „folii”. W tym aspekcie FASTIER LADY z przepuszczalnością na poziomie 20 000 g/m²/24h również zadziałała zgodnie z przewidywaniami, czyli poprawnie :) Podczas swobodnej tlenowej jazdy nie odczuwałam nadmiernego nagromadzenia wilgoci wewnątrz kurtki. Pot skutecznie odprowadzany był na zewnątrz, co zapewniało komfort jazdy. Przy większej intensywności nie ma co się oszukiwać, zawsze będziemy trochę mokrzy. Obojętnie jakie super materiały byśmy na siebie nie założyli. Ten aspekt jest mocno zależny od danego osobnika i tego jakie mamy warstwy pod spodem.
Nie mniej, komfort jazdy w kurtce od Cumulusa jest wysoki.
Dobra oddychakność
Deszcz ładnie się perliKaptur i pozostałe ficzery
Kaptur to element, na który zwracam dużą uwagę, ponieważ podczas jazdy w deszczu nie może on ograniczać ani widoczności ani utrudniać ruchów. W modelu FASTIER LADY kaptur jest regulowany i ma sztywny daszek, który skutecznie chroni twarz przed deszczem. Co fajne, kaptur zarówno dobrze mieści się pod kaskiem jak i na kasku (pewnie warto sprawdzić to ze swoim modelem), co sprawia, że można go wygodnie używać podczas jazdy rowerem.
Kurtka ma przemyślane rozwiązanie umożliwiające zwinięcie i zabezpieczenie kaptura, co jest przydatne w sytuacjach, gdy chcemy uniknąć łopotania na wietrze. To mały detal, ale wpływa na wygodę użytkowania.
Z ta kurtką cieszysz się gdy pada :P
Kaptur jest regulowany.
Kaptur nie ogranicza ruchów.
Kaptur można założyć zarówno na kask jak i pod kask.Kurtka Cumulus FASTIER LADY ma jedną kieszonkę ulokowaną na piersi. Wpisuje się to w jej minimalistyczny charakter. Do kieszonki można schować drobne przedmioty, np. klucze czy telefon. Kieszonka zapinana jest na wodoodporny zamek. Osobiście z tego typu kieszonki korzystam bardzo rzadko, jednak rozumiem, że wiele osób może mieć potrzebę schowania tam dokumentów czy innych przydasiów.
Mankiety ze ściagaczem dobrze przylegają do nadgarstków, nie pozwalając wodzie dostać się pod rękawy. Ściągacz w biodrach to kolejne praktyczne rozwiązanie, które pozwala lepiej dopasować kurtkę do sylwetki i zapobiega podwijaniu się materiału podczas jazdy.
Dwustronny zamek błyskawiczny YKK® Aquaguard Vislon to ostatnia rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę. W zasadzie to nie wiem dlaczego wspominam o tym na końcu, a to funkcjonalność ważna w obraniach rowerowych. Dzięki temu możemy łatwiej się przewentylować, gdy jednak pod kurtka robi się ciepło lub tez możemy łatwiej sięgnąć po rzeczy w tylnych kieszonkach ni rozpinając kurtki od góry.
Mankiety ze ściagaczem…
… dobrze współgrają z rękawiczkami.
Regulowany ściągacz na dole kurtki.
Deszcz i błoto Pertexowi nie straszne.
Dwustronny zamek to „must have” w przypadku takiej odzieży.Kurtka przeciwdeszczowa Cumulus FASTIER LADY podsumowanie i moja opinia
Cumulus FASTIER LADY to doskonała kurtka przeciwdeszczowa dla osób aktywnych, które szukają minimalistycznej, lekkiej, wodoodpornej i oddychającej ochrony przed deszczem. Podczas trzymiesięcznych testów w różnych warunkach pogodowych sprawdziła się świetnie – w umiarkowanym deszczu nie przemaka, całkiem dobrze oddycha, a jej krój zapewnia komfort jazdy. Jeśli szukasz LEKKIEJ i ZAJMUJĄCEJ MAŁO MIEJSCA kurtki, którą wykorzystasz w przypadku pogorszenia się pogody w trakcie jazdy na rowerze to zajrzyj na stronę producenta Cumulus FASTIER LADY
Jeśli szukasz kurtki która sprawdzi się podczas wielodniowej jazdy w ulewnym deszczu poszukaj konkretniejszych modeli Cumulusa.