Hamaki podbijają serca miłośników outdooru i minimalizmu. Coraz częściej widzimy zdjęcia rozpiętych między drzewami hamaków, które kuszą spokojem i poczuciem wolności. Hamakowanie pozwala w pełni poczuć bliskość przyrody i cieszyć się prostotą odpoczynku wśród drzew.
Jak zacząć hamakować? Na co zwrócić uwagę kupując hamak? Jak maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie daje nocleg w hamaku. Sprawdźcie, dlaczego warto spróbować hamakowania na kolejnej wyprawie!
Wpis powstał we współpracy z LESOVIK.EU.
Swoją wiedzą na temat hamaków dzieli się z nami założyciel marki Rafał.
Jeżeli spodoba Wam się hamakowanie, to łapcie 10% zniżki na lesovikowe bambetle.
Wpisując hasło: mamba10 dostajecie zniżkę o tutaj – https://lesovik.eu/sklep/
Nie czerpię z tej sprzedaży żadnych korzyści.
Dlaczego hamaki (nie tylko) LESOVIK są fajne?
Biwakowanie w hamaku ma sporo zalet i przyciąga coraz więcej osób. Dlaczego to fajny sposób na nocowanie na łonie przyrody?
Bliskość natury – Hamak pozwala na bezpośredni kontakt z naturą. Zasypiasz z niebem pełnym gwiazd nad głową a budzisz się otulona dźwiękami lasu. To zupełnie inna jakość spanka niż w namiocie, gdzie przestrzeń jest ograniczona.
Łatwość zawieszenia – Jeśli masz w pobliżu drzewa, zawieszenie hamaka to zaledwie kilka minut. Wystarczy hamak, para taśm, karabinków i już możesz się zrelaksować. Nie potrzebujesz równego terenu ani wolnej przestrzeni, jak przy namiocie – hamak łatwo rozwiesisz nawet nad nierównym gruntem.
Komfort spania – Spanie w hamaku jest dla wielu osób bardzo wygodne, bo ciało leży w bardziej naturalnej pozycji niż na twardej ziemi. Dobrze rozwieszony hamak zapewnia równomierne podparcie, co zapobiega uciskowi na plecy i biodra. Więcej mówi o tym Rafał w filmie poniżej.
Minimalistyczny styl biwakowania – Hamakowanie to kwintesencja „leave no trace” (czyli biwakowanie bez pozostawiania śladów), bo minimalizuje ingerencję w środowisko.
Więcej zabawy – Hamakowanie to coś więcej niż tylko nocleg, bo sam hamak daje frajdę – możesz się w nim pobujać, poczytać, wypić kawę. Dla wielu osób to po prostu fajny sposób na relaks, nawet poza noclegiem.
Z czego składa się zestaw do hamakowania?
Jeśli masz ochotę na spędzenie kilku chwil na łonie natury, chcesz poczytać książkę, beztrosko się pobujać czy popatrzeć w niebo do hamakowania wystarczy Ci sam hamak (w skład którego wchodzi duża płachta materiału i system zawieszenia).
Jeśli jest lato i wokół oprócz ciebie na łono natury wybrały się też komary i pszczółki, to warto pomyśleć aby do hamaka dorzucić moskitierę.
Jeśli planujesz biwak i spędzenie w hamaku nocy, na pewno trzeba do tego zestawu dorzucić jeszcze podpinkę – czyli ocieplenie zawieszane od dołu hamaka, które zapewni ci komfort w niższej temperaturze. Czasem w zastępstwie podpinki wykorzystuje się turystyczną matę np Thermarest ale jest ona mniej wygodna w użytkowaniu. Potrafi wysuwać się spod osoby leżącej.
Nie można zapomnieć też o tarpie, czyli daszku, który ochroni Cię przed deszczem, wiatrem czy też oczami innych zwolenników łona natury.
Ekstra dodatkiem do hamaka będzie mały hamaczek na sprzęt i różne przydasie zawieszany pod spodem hamaka.
Hamak, moskitiera, podpinka, hamak na sprzęt.Jaki hamak wybrać?
Decydując się na zakup hamaka warto wziąć pod uwagę nastepujące aspekty
- waga – wiadomo, im niższa, tym lepiej (wagi modeli dostępnych na rynku oscylują się w zakresie 175-300g)
- objętość – wiadomo, im mniej zajmuje miejsca, tym lepiej :)
- system zawieszenia – powinien być funkcjonalny, wygodny i szybki, musi dawać możliwość regulacji,
- wielkość – za mały hamak, uszyty z małego kawałka materiału będzie lekki ale nie będzie wygodny. Minimalna długość hamaka, który będzie wygodny, to 300 cm dla osób niskich. Optymalnie będzie 330 cm. Dla osoby o wzroście powyżej 175 cm 330 cm długości hamaka to konieczność.
- rodzaj materiału – leki, nienaciągliwy, wytrzymały,
- prostota użytkowania – łatwość rozwieszania
Gdzie i jak zawiesić hamak?
Aby zawiesić hamak potrzebujesz przyjemnego miejsca z drzewami. Najlepiej by poszycie leśne było niskie, pod drzewami nie rosły żadne krzaki czy wysoka trawa.
Wtedy wybierasz dwa drzewa, które będą w odległości 6-8 kroków od siebie (4-6 metrów).
Drzewa nie mogą być martwe, wyschnięte. Powinny być odpowiedniej grubości (o tym więcej mówi Rafał w filmie). Warto też podnieść głowę do góry i sprawdzić, czy nad nami nie ma żadnych luźnych gałęzi, które mogłyby spaść nam na głowę.
Oczywiście hamak możemy zawiesić też w miejscach mniej standardowych – na balkonie, pod wiatami, między samochodami (za elementy bagażnika), pomiędzy wszelkimi stabilnymi elementami, które nie będą niebezpieczne (ostre, niestabilne).
Taśmy mocujące hamak do drzewa zawieszamy mniej więcej na wysokości wzroku lub nieco wyżej. Im bardziej od siebie oddalone drzewa tym mocowanie będzie musiało być wyżej.
Wieszamy hamak najbardziej jak się uda symetrycznie. Odległość od jednego i drugiego drzewa powinna być podobna. Jeśli nie jesteśmy w stanę zawiesić hamaka symetrycznie, to krótsza taśma (lokująca hamak z tej strony nieco wyżej) powinna być w nogach a dłuższa po stronie głowy. Dziwne co? A jednak fizyka ma tu bardzo duże znaczenie.
Hamak zawieszany z wykorzystaniem samochodu.Hamak czy namiot?
Hamak często stawiany jest w opozycji do namiotu. W licznych dyskusjach wskazywane są zalety jednego sposobu nocowania w przeciwieństwie do wad drugiego. Ja nie do końca rozumiem potrzebę wskazywania, co jest lepsze. Lubię i hamaki i namioty. Wybieram daną opcję w zależności od tego, na co mam ochotę i tego gdzie jadę, w jakim celu jadę i jakie możliwości daje teren, w którym będę przebywała.
Plusem hamaka jest to, że nie musisz szukać płaskiego terenu, jak w przypadku namiotu. Musisz natomiast znaleźć ładny lasek, lub chociaż dwa drzewa nadające się do powieszenia sprzętu. Dobrze też aby nie było tam większych krzaczorów a ładne czyste podłoże. Więc tu też mamy pewne ograniczenia.
Namiot oddziela cię bardziej od otoczenia, daje więcej możliwości trzymania rzeczy, łatwiejszego przebierania się itp. Pokusiłabym się o stwierdzenie, że w przypadku złej pogody w pewnych aspektach spisze się lepiej. Ale czy na pewno? Sprawa dyskusyjna.
Zestaw hamakowy i lekkie namioty to podobna waga i podobna objętość bagażu, który musisz ze sobą zabrać. Remis.
Jeśli chcielibyście poznać więcej argumentów i rozważań na temat HAMAK vs NAMIOT to zapraszam do artykułu Rafała – Tarp, hamak, namiot – co do spania?
LESOVIK uczy MAMBĘ w hamaki – vlog YouTube
Ucząc się i poznając nowe rzeczy zawsze lubię czerpać wiedzę od bardziej doświadczonych w temacie.
Rafała poznałam dokładnie cztery lat temu na wyścigu Pomorska 500, od tego czasu spotykamy się tu i ówdzie, czasem bierzemy udział w internetowych dyskusjach na grupie Bikepacking Bez Tajemnic na FB. Miałam okazję kilkukrotnie wypożyczać hamakowy sprzęt od Rafała, ale nigdy do końca się do niego nie przekonałam. W tym roku postanowiłam to zmienić i chyba złapałam bakcyla, którym teraz zarazę Was. Myślę, jestem pewna, że po obejrzeniu filmu przyjdzie wam ochota na powiszenie sobie w lesie.
Wpis powstał we współpracy z LESOVIK.EU.
Swoją wiedzą na temat hamaków dzieli się z nami założyciel marki Rafał.
Jeżeli spodoba Wam się hamakowanie, to łapcie 10% zniżki na lesovikowe bambetle.
Wpisując hasło: mamba10 dostajecie zniżkę o tutaj – https://lesovik.eu/sklep/
Nie czerpię z tej sprzedaży żadnych korzyści.