Jack Wolfskin – niemiecka marka z łapką wilka w logo kojarzona jest w Polsce głównie z outdoorem i Martyną Wojciechowską. Szeroki asortyment produktów w ofercie Jack Wolfskin obejmował już odzież rowerową, jednak do tej pory propozycja dla fanów dwóch kółek była dość okrojona.
Wszystko zmieniło się na początku tego roku, gdy marka zapowiedziała premierę całej kolekcji rowerowej dodatkowo uzupełnionej o bikepackingowe tobołki.
Kolekcja rowerowa – Jack Wolfskin
O outdoor-owych ubraniach Jack Wolfskin słyszałam dotychczas same pozytywne komentarze. Staranność wykonania, wysokiej jakości materiały o bardzo dobrych parametrach, spokojny i klasyczny design. Czy przeniesienie tych cech na odzież rowerową i stworzenie rowerowej kolekcji jest w stanie wywołać zainteresowanie wśród fanów dwóch kółek lub zachęcić do rowerowej aktywności piechurów? Ostatnio wiele modowych totalnie niesportowych marek zauważa potencjał w rowerowej aktywności. Era covidowa szalenie mocno wpłynęła na zainteresowanie szerokiej części społeczeństwa kolarstwem i turystyką rowerową. Czemu więc tego nie wykorzystać? Tym bardziej, że ile rowerzystów tyle stylów kolarstwa. Jeden lubi obciślaki, inny ceni wygodę i luźniejsze kroje, jeden wybierze klasyczną czerń, a inny pójdzie w ferię barw.
Pierwszy kontakt z ubraniami rowerowymi Jack Wolfskin miałam podczas wiosennego wyjazdu do Alicante, gdzie razem z Michałem z ETNH i Zielonym F16 przygotowywaliśmy materiały reklamowe dla marki. Niestety słoneczna Hiszpania tym razem zagrała nam na nosie i wyczekiwanie na okienka pogodowe skutecznie uniemożliwiło nam zrobienie większej ilości kilometrów, by sprawdzić te ciuchy. Test właściwy nastąpił więc dopiero po przyjeździe do Polski. Ubrania wykorzystywane były przeze mnie podczas jazd „wokół komina”, jednego bardzo deszczowego wyścigu oraz znakomitego weekendu na Suwalszczyźnie.
Spodenki Jack Wolfskin Tourer Shorts
Spodenki Tourer Shorts to od samego początku w mojej ocenie najmocniejszy element tego zestawu.
Czasem tak po prostu jest, że jak coś założysz to mówisz – to jest to. I tak dokładnie było z tymi spodenkami.
Szorty Tourer wykonane są z elastycznego, oddychającego materiału FLEX SHIELD COOLING, mają dwie tradycyjne kieszenie na biodrach i jedną dodatkową na nogawce zapinaną na zamek błyskawiczny, w której idealnie mieści się telefon. Spodenki są bardzo wygodne i ich krój jest przemyślany. Spodenki zapinane są na guzik i zamek oraz mają po bokach paski z rzepami, ułatwiające regulację w pasie, by dokładniej dopasować je do użytkowniczki. Dodatkowo na szortach znajdują się elementy odblaskowe – napisy i paski, poprawiające bezpieczeństwo rowerzysty.
Pod szorty oczywiście najlepiej założyć spodenki z pieluchą. W takim zestawie stanowią także bardzo fajną propozycję dla kolarzy mtb i enduro (choć tu przydałaby się nieco dłuższa nogawka). Same w sobie nadają się także do chodzenia po rowerowych wojażach.
Szczerze, ciężko powiedzieć mi, czy odczułam właściwości chłodzące tkaniny z której wykonane są spodenki, jedno jest natomiast pewne, w trakcie niewielkiego deszczu woda na spodenkach perli się i spływa, co może mieć znaczenie jeśli w trakcie wycieczki złapie nas przelotny deszcz.
A oczywiście kto woli bardziej stonowane kolory, ten na pewno zachwyci się pięknym grafitowym kolorem oferowanym przez Jack Wolfskin w alternatywie.
Spodenki rowerowe Tourer Shorts w sklepie Jack Wolfskin.
Koszulka rowerowa Tourer Halfzip Print
Koszulka Tourer Halfzip Print to delikatnie dopasowana koszulka o tradycyjnym kolarskim kroju zapinana na krótki zamek z przodu, z trzema kieszonkami z tyłu. Wykonana jest z dwóch rodzajów materiału – lekkiego poliestru mającego zapewnić szybkie odprowadzanie wilgoci od ciała oraz ograniczyć powstawanie nieprzyjemnego zapachu a także elementów z delikatnej siateczki mającej na celu jeszcze lepsze poprawienie wentylacji.
Poza trzema otwartymi kieszeniami znajdującymi się na plecach (bardzo pojemne) koszulka ma dodatkową kieszonkę zapinaną na zamek. Można do niej schować kluczyki, mały portfel czy telefon.
Dla tych, którzy starają się być eko, na pewno ważnym argumentem będzie fakt, że materiał TECH BASELAYER ECOSPHERE S.FRESH Q.M.C. DECOR wyprodukowany jest z materiałów z recyclingu.
Pierwsze testy koszulki miały miejsce w „słonecznej Hiszpanii” :)
Niestety jeśli mieliście okazję czytać relację z tego wyjazdu, hiszpańska pogoda nie była dla nas łaskawa i częściej trzeba było korzystać z pozostałych elementów kolekcji niż z lekkiej przewiewnej koszulki.
Na szczęście po powrocie do Polski pogoda zrobiła się bardziej przychylna, temperatury w pewien majowy weekend poszybowały w górę i wtedy można było ostatecznie ocenić jej funkcjonalność.
Ciężko jest rozpisywać się jakoś szczególnie na temat kolarskiej koszulki. Wygląda znakomicie (w lesie komary was nie znajdą), jest wygodna i przyjemna w noszeniu, działa zgodnie z opisem producenta. Czego chcieć więcej?!
Koszulka rowerowa Tourer Halfzip Print w sklepie Jack Wolfskin
Kamizelka rowerowa Tourer Softshel
Kamizelka to element rowerowej garderoby, bez którego nie wyobrażam sobie wycieczki rowerowej czy wyjazdu. Gdy robi się chłodno czy wiatr zawieje od razu z kieszonki wyciągam kamizelkę i komfort termiczny znacząco się podnosi, przy czym jednocześnie nieograniczona zostaje wentylacja i cały czas dokonuje się stosowna termoregulacja :)
Do tej pory używałam stosunkowo cieńkich kamizelek, bo jak wiadomo waga też ma znaczenie, a w przypadku kamizelki nie zależy nam na jakimś większym dogrzaniu się, a jedynie zatrzymaniu wiatru i pierwszego chłodu. Kamizelka Jack Wolfskin jest dużo konkretniejsza. Wykonano ją z dwóch materiałów. Z przodu mamy wiatroszczelną i odporną na rozdarcia tkaninę STORMLOCK PAPERTOUCH, a na plecach znajduje FLEX SHIELD COOLING, który jest oddychający, elastyczny i odporny na ścieranie oraz wiatroodporny. Ma też funkcję chłodzenia jak w spodenkach.
Kamizelka ma dwie zapinane na zamek kieszenie z przodu i jedną poprzeczną z tyłu oraz oczywiście elementy odblaskowe.
O ile spodenki Tourer Shorts od razu były bardzo trafione, o tyle do kamizelki miałam dość spory dystans.
Jak się okazało zupełnie bezpodstawnie.
Chłodne poranki na Suwalszczyźnie były znakomitą okazją do przekonania się do tego elementu kolekcji Jack Wolfskin. Co więcej, nawet gdy zrobiło się cieplej i słońce zaczęło mocniej przygrzewać dalej komfortowo pokonywałam kolejne kilometry, czasem tylko rozpinając kamizelkę na podjazdach. Może więc ten chłodzący materiał zadziałał?
Kamizelka rowerowa Tourer Softshel w sklepie Jack Wolfskin
Kurtka przeciwdeszczowa Jack Wolfskin Tourer 2.5 Layer
Dwuipółwarstwowa kurtka przeciwdeszczowa Jack Wolfskin Tourer przeszła chyba najbardziej solidne testy spośród wszystkich elementów kolekcji. Deszczowy weekend w Suwałkach, na który składał się wyścig Sudovia Gravel – prawie trzy godziny w ulewnym deszczu i wycieczka następnego dnia, gdzie przez około sześć godzin jeździliśmy w nieustającej mżawce.
Kurtka w deszczu spisała się idealnie. Mimo iż wydawało się, że po dwóch godzinach materiał na rękawach zaczyna namakać, to wody ostatecznie nie przepuścił i pod spodem byłam zupełnie sucha. Kurtka wytrzymała też atak piachu i błota spod kół Devote i po praniu na nowo mogłam cieszyć się jej przepięknym jasnozielonym kolorem.
Jeśli chodzi o szczegóły techniczne i konstrukcyjne – kurtka wykonana jest z bardzo cienkiego i elastycznego materiału. W pierwszym kontakcie myślałam, że to zwykła wiatrówka i nie przypuszczałam, że może mieć tak dobre właściwości wodoodporne. Do tej pory gdy słyszałam 2,5 warstwy miałam przed oczami na prawdę solidne kurtki z grubych materiałów. Ta cecha tej kurtki bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła.
Materiał TEXAPORE STRETCH 2.5L (oddychalność > 6 000 g/m2/24 h; wodoodporność: 10 000 mm H2O) jest oczywiście nieprzewiewny i jednocześnie bardzo dobrze oddycha. W tym produkcie bardzo mocno widać doświadczenie marki Jack Wolfskin w sektorze produktów stosowanych w outdoorze.
Aby zwiększyć właściwości oddychające kurtka ma pod pachami specjalne zamki umożliwiające rozpięcie i dodatkową wymianę powietrza, tudzież pozbycie się wilgoci. Po bokach ma dwie kieszenie zapinane na zamek, a w kołnierzu ukryty jest kaptur na stałe połączony z kurtką.
Kurtka przeciwdeszczowa Tourer 2.5 Layer w sklepie Jack Wolfskin
Kurtka rowerowa Jack Wolfskin Tourer Softshell
Rowerowy softshell Jacka Wolfskina przeznaczony jest na nieco zimniejsze warunki i przyznam szczerze to element którego miałam okazję używać najrzadziej i bardzo ciężko jest mi cokolwiek o nim napisać. Na ostateczne wrażenia i ocenę będziecie musieli poczekać chyba do jesieni.
Poza tym że kurtka ma niesamowicie intrygujący i zwracający na siebie uwagę kolor, to jak pozostałe elementy kolekcji wykonana została z technicznych materiałów, które zapewniają komfort w zimniejsze i wietrzne dni.
Z przodu zastosowano nieprzewiewny i nieprzemakalny materiał STORMLOCK INFINITY SOFTSHELL, który jednocześnie całkiem dobrze oddycha umożliwiając pozbywanie się wilgoci z wnętrza. Z tyłu zaś mamy elastyczny, odporny na ścieranie się i wiatroszczelny materiał FLEX SHIELD COOLING. Kurtka na dole wykończona jest silikonowym pasem, który zapobiega podnoszeniu się jej do góry, ma też dwie kieszenie z przodu oraz jedną zapinaną na zamek na plecach.
W Hiszpanii kurtka sprawdzała się idealnie w temperaturze 10-12 stopni i w delikatnych opadach. Jej elastyczność sprawia, że bardzo dobrze się w niej czuję i w żaden sposób nie ogranicza moich ruchów na rowerze. Jeśli zdecydujecie się na zakup internetowy to sugeruje wybrać rozmiar mniejszy niż nosicie dotychczas. Ja standardowo jestem w rozmiarze M, w Hiszpania jeździłam w S, a ostatecznie teraz wybrałam XS i to ten rozmiar najlepiej mi leży.
Kurtka rowerowa Jack Wolfskin Tourer Softshell w sklepie Jack Wolfskin
Kolekcja rowerowa Jack Wolfskin – podsumowanie
Rowerowa kolekcja Wilka jest idealną propozycją dla tych, którzy traktują kolarstwo przygodowo, lubią spędzać aktywnie czas w terenie i rower jest dla nich narzędziem temu służącym. Ubrania zrobione są z wysokiej jakość technicznych materiałów, a kroje są łaskawe dla tych, którym nie udało się z formą do lata. Żywe kolory dodają energii na kolejnych podjazdach, a fakt iż wszystkie produkty są PFC Free (podczas produkcji nie stosowano związków per- i polifluorowanych, które mają szkodliwy wpływ na środowisko naturalne), ma duże znaczenie w czasach, gdy coraz bardziej musimy dbać o nasza planetę.
Jeśli doczytaliście aż dotąd to na pewno spodoba Wam się fakt, że właśnie teraz na wybrane elementy kolekcji na stronie internetowej Jack Wolfskin są bardzo fajne promki.