Matrix Zwift has you…
A jeśli jeszcze nie, to istnieje całkiem spore prawdopodobieństwo, że wkrótce to nastąpi.
Coraz więcej osób przekonuje się do wirtualnej rzeczywistości. Nuda na trenażerze odeszła w niepamięć. Gdy nie można pozwolić sobie na outdoor, bez większych szkód w psychice można spędzić aktywnie parę chwil nie ruszając się z domu.
Chciałbyś spróbować, a nie wiesz jak?
Dziś krótki przewodnik o tym, jak zacząć wirtualne jazdy, co potrzebne jest do odpalenia gry i ile to wszystko kosztuje.
Co to jest Zwift i jak działa?
Zwift to komputerowa gra, która przenosi Cię razem z rowerem w wirtualną rzeczywistość. W świecie Zwift możesz realizować zaplanowane przez siebie lub twojego trenera treningi, możesz skorzystać z gotowych planów treningowych, możesz wziąć udział z wirtualnych zawodach, możesz wybrać się na niezobowiązującą grupową wycieczkę, możesz zwyczajnie pokręcić się na rowerze po jednym ze światów, możesz też na bieżąco monitorować swoje postępy, poprzez regularne wykonywanie testu FTP.
Zwift to nie tylko trening, osiągi i postępy, to także społeczność. Ta platforma treningowa zawdzięcza swoje niesamowite powodzenie właśnie relacjom i kontaktom międzyludzkim. Na platformie spotykasz się za swoimi znajomymi lub innymi pasjonatami kolarstwa, którzy akurat po drugiej stronie kabelka zasiadają na trenażer.
Społeczny charakter gry sprawia, że jest ona bardzo atrakcyjną alternatywą do treningów i utrzymania kondycji fizycznej, podczas gdy za oknem panuje mało sprzyjająca jeździe na rowerze pogoda lub gdy w twoim życiu nastąpił okres drastycznego obniżenia się ilości czasu, jaki możesz poświęcić na rower.
Działanie Zwifta jest proste. Instalujesz grę na komputerze, tablecie lub telefonie, zakładasz konto, łączysz trenażer z komputerem za pomocą Bluetooth lub Ant+, odpalasz grę i komputer łącząc się z trenażerem oraz odbierając od niego informacje symuluje Ci jazdę po wybranej trasie. Dzięki interaktywności trenażera możesz odczuwać zmieniające się nachylenie i obciążenie, draft podczas jazdy w grupie, a także podłoże, po którym jedziesz.
Ile kosztuje Zwift?
Czy Zwift jest darmowy? Gra tak. Ściągnięcie i zainstalowanie jej na komputerze nic nie kosztuje. Niestety, po pierwszych próbnych 25 kilometrach lub 7 dniach musimy już zapłacić. Płatność odbywa się w formie wykupowanego miesięcznego abonamentu, który aktualnie kosztuje 15 $ lub około 13 euro. W przeliczeniu na PLN zawsze wychodzi około 56-59 zł miesięcznie (jeśli poza Zwiftem wykonujesz jeszcze jakieś płatności wymagające przewalutowania np Netflix, pomyśl o popularnej ostatnio karcie Revolut). W zakładce Billings w profilu na my.zwift.com możemy ustalić metodę płatności poprzez kartę kredytową lub PayPal.
By korzystać ze Zwift, nie trzeba podpisywać żadnej umowy, w każdym momencie można zrezygnować z subskrypcji.
Co jest potrzebne, by zacząć jazdę na Zwift?
By skorzystać z wszystkich dobrodziejstw, jakie daje gra, trzeba mieć:
komputer PC/MAC, tablet, telefon, Apple TV – do wyboru
trenażer lub rolka z pomiarem mocy komunikujące się poprzez ANT+ lub Bluetooth, albo dodatkowe czujniki prędkości, mocy, kadencji,
rower kompatybilny z trenażerem,
antena BT lub ANT+ jeśli nie jest wbudowana w komputer, tablet, telefon.
Komputer
Aktualnie większość nowych komputerów PC i Mac współpracuje ze Zwift-em.
Dokładne wymagania sprzętowe można znaleźć na support.zwift.com
Telefon
Zwift można uruchomić na wszystkich smartfonach i tabletach od Apple oraz od niedawna funkcjonuje aplikacja w wersji BETA na platformę Android.
Apple TV
Podobno też działa, niestety nie miałam okazji sprawdzić. Temat do uzupełnienia.
Może któryś z czytelników miałby ochotę???
Trenażer
Oczywiście, im bardziej zaawansowany trenażer, tym ze Zwift-a można wyciągnąć więcej. Gdy do tego dodasz gadżety w formie wiatraka, specjalnej podstawki pod komputer czy symulatora nachylenia zabawa robi się nie tylko coraz droższa, ale i coraz bardziej wciągająca. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by pod grę podpiąć zwykły trenażer „nie smart”. Zabawa w dalszym ciągu powinna być udana.
Możliwe kombinacje:
trenażer smart – po podłączeniu do komputera otrzymujemy pełną interaktywność, trenażer reaguje na profil trasy i nachylenie terenu w grze, zwiększając lub zmniejszając obciążenia. W zależności od generowanej przez nas mocy jedziemy szybciej lub wolniej.
trenażer tradycyjny plus miernik mocy – informacje o generowanej przez nas mocy jest przekazywana do komputera i dzięki tym informacjom w grze nasz awatar porusza się szybciej lub wolniej. Niestety komputer nie steruje miernikiem mocy ani trenażerem, więc nie symuluje zmiany potrzebnej mocy w zależności od nachylenia terenu.
trenażer klasyczny trenażer plus czujnik prędkości – wszystko odbywa się podobnie jak w poprzedniej konfiguracji, tylko prędkość awatara w grze ustalana jest na podstawie czujnika prędkości i specjalnego algorytmu.
Jaki wybrać trenażer do Zwift?
Najlepszy jest bez dwóch zdań Tacx Neo ;) Jestem w tym wyborze oczywiście całkowicie nieobiektywna, bo to maszyna, na której „trenuję” tej zimy. Test tego cuda znajdziecie na blogu – Tacx Neo Smart. W skrócie, dlaczego jest taki „świetny” – bo jest cichy, bardzo dokładny, pracuje bez konieczności podpinania do prądu i ma magiczną opcję „road feel” imitującą podłoże, po którym jeździmy. Taki gadżeciarski bajer, ale kto nie lubi takich.
O innych alternatywach pisałam już tutaj – Trenażer rowerowy to zło, więc nie ma chyba sensu dublować treści.
Prawda jest taka, że wybór trenażera to wypadkowa możliwości, jakie daje nam stan konta oraz poziom naszej rowerowej zajawki.
Gdy decydujemy się na wykorzystywanie trenażera z interaktywnymi aplikacjami, to najrozsądniej jest wybrać model smart, czyli taki który w pełni komunikuje się z komputerem symulując realną jazdę. Jeśli cena smarta to trochę więcej niż zamierzasz przeznaczyć na trenażer, to polecam bardzo mocno, by przemyśleć sprawę i ewentualnie trochę naciągnąć budżet. Po kilku przejażdżkach w wirtualnym świecie na trenażerze „nie smart” zapragniesz smarta i będziesz robił wszystko, by sprzedać nowego-starego i kupić coś interaktywnego.
Poza Neo, interaktywnymi trenażerami często polecanymi wsród użytkowników Zwift są Elite Direto, Wahoo Kickr Core, Tacx Flux.
Aby sprawdzić, czy twój trenażer jest wspierany przez Zwift, zajrzyj tutaj – https://support.zwift.com/en_us/which-trainers-does-zwift-support-By_k0JHQ
Jak podłączyć Zwift?
KROK 1 – Ścigasz aplikację na komputer, tablet, telefon lub Aplle TV – https://zwift.com/download
KROK 2 – zakładasz konto na Zwift.com
KROK 3 – odpalasz grę, logujesz się.
KROK 4 – parujesz urządzenia – w zależności od rodzaju trenażera postępujesz następująco:
Trenażer smart – klikasz „Search” pod okienkami „Power source” oraz „Controllable Trainer”. Komputer szybko powinien znaleźć twoje urządzenie. Zaznaczasz je.
Czasem trenażer może być pokazany w dwóch wersjach, wtedy zaleca się wybranie tej, przy której widnieje skrót FE‐C. Ważne aby w okienku „Power Source” i „Controllable Trainer” była ta sama nazwa.
Trenażer klasyczny plus miernik mocy – aktywuj czujnik pomiaru mocy poprzez przekręcenie pedałami. Pod okienkiem „Power Source” kliknij „Search”. Komputer powinien odnaleźć czujnik. Klikasz „pair” i gotowe.
Trenażer klasyczny plus czujnik prędkości – zPower – aktywuj czujnik prędkości. Kliknij „Search” pod okienkiem „Speed Sensor + Classic Trainer”. W wyskakującym okienku pojawi się twój czujnik. Wybierz go, klikając. W następnym okienku powinna pojawić się opcja wyboru trenażera. Wybierz swój trenażer.
Dodatkowo możesz sparować ze Zwiftem czujnik tętna oraz kadencji. W ich przypadku postępujesz analogicznie. Gdy już wszystko sparujesz, klikasz „ok” i już prawie jesteś w grze.
Cała procedura opisana jest dokładnie na: https://support.zwift.com/
KROK 5 – teraz musisz juz tylko wybrać, co chcesz robić.
Gdy masz ochotę na zwykłą przejażdżkę, klikasz „Ride” i przenosisz sie na wirtualną trasę.
Gdy chcesz wykonać trening, klikasz „Training” i wybierasz spośród licznych mozliwości.
Gdy chcesz wziąć udział w grupowej jeździe (evencie), wybierasz go z menu po prawej stronie.
KROK 6 – zatracasz się w wirtualnej rzeczywistości „RIDE ON” :)
Przydatne linki
Zwift Polska na Facebooku
Grupa Zwift PL na Facebooku
Zwift Insider – kopalnia wiedzy o Zwift
Zwift Support – tu znajdziesz odpowiedzi na większość pytań o działanie Zwifta